HoorBuildingدر نیمه دوم سال 1370 تیمی متشکل از افراد متخصص در امور کامپیوتر به منظور مطالعه تولید انیمیشن به صورت انبوه و همچنین کیفیت بخشی به روال سنتی ایجاد انیمیشن تشکیل شد. این تیم به منظور شناسایی سکوی های سخت افزار موجود در آن تاریخ مطالعه وسیعی را شروع و با بررسی نتایج و آثار هریک از این سکوها که عمدتا در کشورهای صنعتی قابل دستیابی بود ، به انتخاب پایه تولید در ایران پرداخت .پس از شش ماه بررسی سکوی PC به دلیل قابلیت توسعه فوق العاده خود و علیرغم قابلیت کم موجود در آن زمان بعنوان سکوی پایه ای تولید انیمیشن کامپیوتری انیمیشن انتخاب گردید. بعنوان آشنایی بیشتر قدرت کامپیوترهای آن دوره IBM PC 80486 DX2-66 و نرم افزار 3D Studio v.1 در زمینه سه بعدی و نرم افزار ANIMATOR در زمینه دو بعدی به عنوان بهترین نرم افزارها مطرح بود.
این امکانات در مقابل Large Scales مطرح در زمینه های شبیه سازی و نیز انیمیشن و امکانات SILLICON GRAPHICS صرفا جنبه اسباب بازی را داشت ولی امروزه شاهد تغییرات جدی در این زمینه هستیم که این نشان از انتخاب درست زمان مطالعه را دارد.
پس از انتخاب سکوی سخت افزاری و شناسایی نرم افزارهای موجود آن زمان ، آزمایش های مختلفی با برنامه ریزی لازم شروع شده و نتایج آن باعث گردید تا این تیم فنی نیازمندی های اولیه را فراهم ساخته و بدنبال آن امکان حضور متخصصین امور سینمایی و انیمیشن فراهم گردید. فراخوان دعوت به همکاری از طریق رسانه ها و نیز مراکز دانشگاهی جمعی 18 نفره را به وجود آورد که از ابتدای سال 1372 فعالیت آزمایشی خود را شروع نمودند. چهره هایی در این تیم حضور یافتند که در آن زمان صرفا یک دانشجو و یا علاقه مند به موضوع انیمیشن بودند و لیکن در حال حاضر برجسته ترین هنرمندان متخصص کشور را تشکیل می دهند . نام برخی از این عزیزان آورده شده است.
حور عنوانی بود که مدیر اول موسسه آن را انتخاب نمود و به معانی مختلفی مانند چشم زیبا ، وعده بهشتی و.... عنوان گردیده است و اساسا به مفهوم وعده ای که چشم به آن دوخته می شود در نظر گرفته شد .
آرم موسسه به همین مناسبت همان کلمه حور است و رنگ سیاه آن نیز از یکی از معانی کلمه حور گرفته شده است . این آرم حاکی از چشم می باشد و از تاریخ ایجاد موسسه تا کنون به عنوان آرم و نشانه موسسه در نظر گرفته شده است .
موسسه حور در سال 1373 در اداره ثبت مالکیت های حقوقی و معنوی کل کشور تحت عنوان موسسه فرهنگی هنری حور به ثبت رسیده است. از 5 نفر هیئت موسس اولیه آن شهاب کسرائی در حال حاضر حضور رسمی دارد .
اولین فعالیت های حرفه ای موسسه حور را آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی تشکیل می دهند که فعالیت برای بانک صادرات ایران و انستیتو "ایز ایران" را می توان نام برد .
از اهداف تعریف شده در موسسه حور می توان به ایجاد زمینه تولید انبوه در سطح رسانه تلویزیون در حد کیفیت مطلوب و با بهره گیری از دانش روز از هر حیث اشاره نمود. که در همین راستا حور اقدام به جذب فعالیتی در خصوص ساخت اولین مجموعه انیمیشن با ظرفیت 34 موضوع کتاب داستان ایرانی و خارجی تحت عنوان "یار مهربان" نمود. این مجموعه در زمان تولید خود کاملا استثنایی بود .
برخی از اهداف تعیین شده برای حرکت دهی موسسه حور و همچنین راهگشایی برای سایر مجموعه ها و موسسات خصوصی ایران ساخت سریال های تلویزیونی ، فیلم سینمایی ، سریال های آموزشی ، جلوه های ویژه دیجیتال و محصولات چند رسانه ای بوده و تا کنون نیز ادامه دارد .
حور از پایه گذاران انیمیشن کامپیوتری در ایران بوده و امروزه جزو بزرگترین و شناخته شده ترین شرکت های خصوصی در ایران به حساب می آید که همواره در کیفیت، حجم و تنوع تولید پیشتاز بوده است .

با توجه به تولیدات متنوع موسسه حور از ابتدا تا کنون می توان طیف وسیعی از تکنیک های اجرایی را در آثار تولید شده مشاهده کرد.
یکی از مهمترین ارکان در نظام تولید، برنامه ریزی مدون و دقیق است که سبب می شود تمامی پروژه های موسسه حور با یک زمانبندی دقیق به پایان برسند.
موسسه حور همواره به عنوان الگوی تولید در خدمت صنعت انیمیشن ایران بوده است.
در طی سالیان متمادی آنچه که در زمینه فرهنگ سازی الگوی همه سازمان ها و ارگان های دولتی بوده است همه و همه بسبب بدعت و نوآوری موسسه حور در راه اندازی تیزرهای آموزشی بوده است که نمونه بارز آن با تیزرهای راهنمایی و رانندگی و شرکت توانیر آغاز شد.
فعالیت موسسه حور در زمینه تولید انیمیشن مطابق روشهای مدرن و به روز دنیا و بر اساس کیفیت، دقت، و زمان استوار است.از اینرو توانسته است که تولیدات خود را حتی در مجامع بین المللی و جشنواره های خارجی معتبر مطرح نماید و شایسته دریافت نشانها و لوایح افتخار باشد.
تولیدات حور نوعا به همراه تفکر و خلاقیت است و این خود عاملیست در مسیر توسعه و طرح قطبیت فرهنگی و هنری میهن اسلامی عزیزمان، چنانکه دیگر کشورها خواهان تولیدات حور هستند.

موسسه حور در ویکی پدیا